Vánoční zvyky
Vánoce klepou na dveře, přípravy vrcholí. Dopřejme si i v tomto období chvilku oddychu a vydejme se na krátkou exkurzi k mudlům, představme si zvyky a tradice, které se vážou k jejich Štědrému dni. Budeme potřebovat přenášedlo a obraceč času - ano, toho budoucího Štědrého dne se asi těžko zúčastníme. Tedy se připravte, tři, dva, jedna.. Hlavně nenápadně, ať nás nikdo nevidí!
+Čtenář se ocitne v útulné místnosti provoněné jehličím. Zdá se, že obyvatelé nejsou doma. Za okny padá sníh a z dálky je slyšet libý zvuk vánočních koled.+
Potichu, ať nikdo neví, že tu jsme. Ptáte se, co že znamená ta mísa naplněná vodou a spousta ořechových skořápek kolem? To tu jistě zbylo z pouštění lodiček. Mudlové věří, že jim může zapálená svíčka v ořechové skořápce vypuštěné na hladinu vody vyvěstit, jak se jim povede v následujícím roce. A nejen to, tak třeba ta čerstvě popadaná omítka poblíž dveří je jistě následek házení střevícem. Mudlovské dívky hází své botky přes rameno, a pokud dopadnou směrem ven ze dveří, znamená to, že se do roka vdají. Tahle se zřejmě tak úplně nestrefila +kouzlem opraví omítku, aby to měli obyvatelé na svátky doma pěkné+.
Když to vezmeme kolem a kolem, mají ti mudlové svých tradic mraky - na strop si věší jmelí, krájejí jablíčka a zkoumají v nich jadérka, někteří se celý den snaží nejíst, aby viděli zlaté prasátko.
Kromě těchto existují ale i mnohem méně známé vánoční zvyky. Říká se, že by se v tento den nemělo zametat a vynášet odpadky z domu pryč, neboť existuje pověra, podle níž spolu s nimi odnesete i štěstí.
Jinde zase po večeři dívky vyběhnou ven a zatřesou jabloní či jiným, většinou listnatým, stromem. Pak se zaposlouchají, a odkud uslyší zaštěkat prvního psa, odtud jednou přijde jejich ženich. Inu, Štědrý den je plný vyhlídek na nový rok, o tom svědčí i známé barb.. +odmlčí se, v zámku je slyšet štrachání klíče+
Rychle pryč! Ať tu po nás nezbude ani stopa! +zavelí a tlačí čtenáře zpět k přenášedlu+
Uff, stihli jsme to, jsme zpět! Doufám, že jste si dnešní exkurzi užili!