Fakta
Autor:
John Ronald Reuel Tolkien
Název:
Pán prstenů
Názvy dílů:
Společenstvo prstenu, Dvě věže, Návrat krále
Související knihy:
Hobit, aneb Cesta tam a zase zpátky; Silmarillion; Pohádky; Příběhy z čarovné říše; Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě; Húrinovy děti
Doporučeno k přečtení:
Pán prstenů a filozofie
Doporučeno k poslechu:
Jim Čert: Písně Středozemě (V ukázce si nevšímejte chybného překladu, Lothlórien je les, nemá tedy být kouzelná, ale kouzelný: http://www.youtube.com/watch?v=k5RYOexMaGo)
Film: bohužel existuje
Krátké shrnutí obsahu trilogie Pán prstenů
Hobit Frodo Pytlík zdědí od svého strýce Bilba prsten, který dělá člověka neviditelným. Čaroděj Gandalf ovšem odhalí, že nejde o obyčejný čarovný prsten, nýbrž o Jeden, který ovládá ostatní prsteny moci:
„Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,
Sedm vládcům trpaslíků v síni z kamene,
Devět mužům, každý je k smrti odsouzen.
Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.
Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.“
Odpůrci Temného pána Saurona ustanoví Společenstvo prstenu, které má za úkol Jeden zničit a tím zbavit Saurona moci. To nejde udělat jinde než v Mordoru, v Puklinách osudu, průrvě ohnivé hory Orodruiny, kde byl Jeden ukován. Frodo se stává Tím, který nese prsten, na jeho cestě mu pomáhají hobiti Samvěd Křepelka, Smělmír Brandorád a Peregrin Bral, dále čaroděj Gandalf, trpaslík Gimli, elf Legolas a lidé Aragorn a Boromir. Společenstvo se časem rozdělí. Boromir, který nejprve podlehne moci Jednoho a pokusí se ho získat pro sebe, nakonec umírá hrdinskou smrtí. Frodo a Sam pokračují v cestě do Mordoru. Ostatní členové Společenstva bojují s různými spojenci proti Sauronovým vojskům a pokoušejí se tím odlákat pozornost Temného pána od Froda a prstenu.
Rozbor magie
Děj Pána prstenů se odehrává ve třetím věku Světa. Pro pochopení jeho magie je nutné nahlédnout do knihy Silmarillion. J. R. R. Tolkien vytvořil kompletní mytologii, která si v ničem nezadá se starými, původními mytologiemi. Obzvláště se nechal inspirovat germánskou, kterou coby univerzitní profesor anglického jazyka a literatury dokonale znal. Převzal z ní mnohá jména i některé děje. Navíc, jako vynikající filolog, dokázal vytvořit i jazyky různých národů a ras, které se v jeho světě vyskytují. Bohužel mu smrt nedovolila dílo dokončit.
V Silmarillionu se dozvíme, jak vznikl svět. Bůh, který má jméno Eru a ve světě (jenž je zde zván Eä, popřípadě v elfském jazyce Arda) se nazývá Ilúvatar, nejprve stvořil Ainur, Svaté. Těm předkládal hudební témata a oni před ním zpívali. Nikdo z nich však nerozuměl jeho záměrům zcela, proto jejich zpěv nebyl úplně harmonický. Navíc dal Eru Ainur svobodu, mohli tedy zpěv zkrášlit svými vlastními nápady. Nejmocnější z nich, Melkor, začal zpívat v rozporu s Ilúvatarovými záměry a svedl k tomu i některé jiné Ainur. Když zpěv skončil, ukázal jim Ilúvatar, co zpívali. Ukázal jim Svět.
Ve Světě však nebylo vše tak, jak Ainur zpívali. Ilúvatar totiž do něj umístil i své děti, které byly na zpěvu Ainur nezávislé. Ilúvatarovy prvorozené děti byli moudří a nesmrtelní elfové. Pokud jsou zabiti, zůstávají ve Světě. Odcházejí do Síní čekání, kde vládne Ainur Námo, neboli Mandos. Druhorození byli lidé. Ti nejsou tak silní a moudří jako elfové, říká se však, že dostali zvláštní dar: smrt. Po ní prý opouštějí Svět.
Mnozí z Ainur si Svět zamilovali a vstoupili do něj. Nejmocnější z nich se nazývají Valar, ostatním se říká Maiar. Do světa přišel i Melkor, kterému se později říkalo Morgoth, temný nepřítel Světa. Ten se rozhodl Svět ovládnout. Došlo k válce, kterou proti němu vedli elfové, někteří lidé i další tvorové. Kvůli vzpouře části elfů proti nim se do války nezapojili Valar. Zůstali na západě Světa spolu s těmi elfy, kteří se nevzbouřili. Válka se odehrávala na východě za mořem, ve Středozemi. Nakonec, když už se zdálo, že Melkor zvítězí, mořeplavec Eärendil doplul do země Valar, Valinoru, a vyprosil u nich odpuštění. Valar pak vystrčili Melkora za Hradby Světa do Bezčasého prázdna. První věk Světa tím skončil.
Druhý věk Světa je spojen s ostrovním královstvím Númenorem. Lidé, kteří v něm žili, byli moudří a silní. Šlo o ty z lidí, kteří se v prvním věku Světa při boji proti Melkorovi přidali na stranu elfů. Středozem upadala, Númenor však vzkvétal. Postupně však část Númenorejců zpyšněla a přestala uznávat moc Valar. Ve Středozemi mezitím povstal Sauron. Pocházel z rodu Maiar, byl největší z nich. Dříve sloužil Melkorovi jako jeho pobočník. Ve druhém věku Světa se mu podařilo oklamat některé elfy. Ti podle jeho návodu vyrobili prsteny moci. Sauron sám tajně ukoval Jeden, do něhož uložil část své síly. Když si ho nasadil, elfové to poznali a své prsteny sňali. Říše trpaslíků, kteří měli prsteny, Sauron zničil. Devět lidských králů se stalo otroky prstenů, známí jsou jako nazgûlové, prstenové přízraky, nejstrašnější ze Sauronových služebníků.
Sauron oklamal i Númenorejce a podnítil je k odporu proti Valar. Výsledkem byla zkáza Númenoru. Ti z Númenorejců, kteří Sauronovi neuvěřili, se usídlili ve Středozemi a vytvořili tam svá království. Proti Sauronovi se ve Středozemi postavila společná armáda elfů a lidí. Člověk Isildur dokázal Sauronovi uťat prst s Jedním prstenem a tím z něj učinil nehmotného zlého ducha. Byla to velká šance Saurona definitivně zničit, stačilo zničit Jeden. Isildur byl však slabý, Jeden ho ovládl a nakonec zahubil. Poté se Jeden dostal do vlastnictví hobita Sméagola. Zajistil mu dlouhý život, otrávil však jeho duši. Sméagol se nakonec usídlil v jeskyních stranou všeho živého. Známým se stal pod jménem Glum. Prsten od něj získal hobit Bilbo Pytlík na své výpravě, kterou podnikl spolu s trpaslíky z vůle čaroděje Gandalfa za pokladem, který ukradl a střežil drak Šmak. Co se dělo pak, o tom vypráví Pán prstenů.
Srovnání magických světů Rowlingové a Tolkiena:
Tyto světy jsou značně rozdílné. Magie v Ardě se nijak netýká lidí. Vnášejí ji do Světa bytosti, které Světu nepatří: Valar a Maiar. V Pánu prstenů však pouze Maiar, Valar do děje nezasahují.
Již jsme mluvili o Sauronovi. Jeho protivníky jsou v prvé řadě čarodějové (Istari) z rodu Maiar, které Valar vyslali do Středozemě proti Sauronovi bojovat. Nejznámějším z nich je Olórin, ve Středozemi vystupuje pod jménem Gandalf. Jeho atributem je hůl, s jejíž pomocí kouzlí. K magii ji však nutně nepotřebuje, něco jako naše kouzelnické hůlky ve Středozemi nenajdeme. Druhým čarodějem, který do války o Prsten výrazně zasáhne, je Saruman. Býval z Istari nejmocnější, předsedal jejich Bílé radě. Časem však podlehl vábení moci. Začal dokonce spolupracovat se Sauronem. Doufal, že ho ovládne, místo toho se stal nevědomky jeho pomocníkem a druhým nejhorším ztělesněním zla ve Středozemi. Když byl poražen, pokusil se ještě ovládnout zem hobitů, Kraj. Byl ale zavražděn jedním ze svých služebníků a ostatní zlé síly z Kraje vypudili hobiti ze Společenstva prstenu po svém návratu domů (tato část děje byla ve filmu vynechaná). Nejmocnější zbraní Sarumana byl hlas, kterým dokázal ovládnout jiné bytosti.
Kouzelnou moc mají i někteří elfové, ti ji však získali od Maiar. V Pánu prstenů z nich vystupuje Galadriel, nejvznešenější ze všech obyvatel Středozemě. Galadriel se narodila před tisíci lety ve Valinoru, posléze odešla do Středozemě a účastnila se zde války proti Melkorovi. Ve třetím věku Světa žije se svým manželem Celebornem v lese Lothlórien, který dokáže svou mocí chránit před Sauronem. Vlastní Nenju, jeden ze tří prstenů moci, které dal Sauron elfům.
Další tvorové:
Lidé
Mladší Ilúvatarovy děti. Lidé nepodléhají zpěvu Ainur, jsou svobodní a sami rozhodují o svém životě. Většina z nich se přidala na stranu zla. Ti, kteří zůstali přáteli elfů, velmi výrazně přispěli ke zničení Saurona (a dříve Melkora). Poté se stali hlavní rasou ve Středozemi, během čtvrtého věku Světa vzkvétali, zatímco ostatní upadali.
Elfové
Ilúvatarovi prvorození. Stejně jako lidé nepodléhají zpěvu Ainur. Jsou krásní, silní, moudří a nesmrtelní, na rozdíl od lidí, protože nemají dar smrti, zůstávají navždy součástí Světa a nemohou ho opustit. Dělí se na ty, kteří po svém vzniku odmítli pozvání Valar do jejich západní země Valinoru a zůstali ve Středozemi (Avari), a ty, kteří do Valinoru odešli (Eldar). Ne všichni z Eldar však do Valinoru došli, z těch, kteří ano, se později proti vůli Valar mnozí vrátili do Středozemě, aby tam vedli válku s Melkorem.
Trpaslíci
Vala Aulë se nemohl dočkat příchodu Ilúvatarových dětí, proto stvořil své vlastní bytosti, trpaslíky. Když mu Ilúvatar vyčítal, že překročil svou sílu a pravomoc, rozhodl se je zničit. Ilúvatar však nakonec respektoval Aulëho touhu po bytostech, které by mohl milovat a učit, a dovolil trpaslíkům existovat. Trpaslíci jsou silní, tvrdí, houževnatí. Jejich negativní vlastností je touha po bohatství. Žijí hlavně v jeskyních a pod zemí, věnují se těžbě.
Hobiti
Jejich původ je nejasný. Podobají se lidem, jsou však o mnoho menší. Žijí v norách, milují pohodlí, dobré jídlo a tabák. Jsou přátelští a pohostinní. Jen výjimečně se vydávají do dobrodružství. Bilbo Pytlík šel za Šmakem vlastně proti své vůli. Jeho synovec Frodo po dobrodružství toužil, tím se od ostatních hobitů lišil. Další hobití členové Společenstva šli s Frodem hlavně kvůli přátelství. Frodo Pytlík nakonec ve válce o prsten sehrál rozhodující roli, společně s hobitem Glumem.
Enti
Duchové, kteří ve Světě plní roli strážce rostlin. Říká se jim také pastýři stromů. Vzhledem se stromům podobají. Jsou velmi rozvážní, až příliš pomalí, rozhodnou-li se však k akci, nic jim neodolá. Měli hlavní zásluhu na pádu Sarumana.
Tom Bombadil
Záhadná postava, se kterou se setkávají hobiti ještě před ustanovením Společenstva prstenu. Tom je jedinou postavou v Pánu prstenů, která nijak nepodléhá moci Jednoho, naopak se mu vysmívá. Stojí tak vlastně mimo Svět, nebo možná nad ním. (Ve filmu se tato postava nevyskytuje.)
Skřeti
Původně to byli elfové, dostali se však do zajetí Melkora, a ten z nich pomocí mučení udělal nenávistné, ošklivé, nelítostné a kruté tvory. V Pánu prstenů tvoří základ Sauronovy, ale také Sarumanovy, armády.
Zlobři
Byli stvořeni Melkorem. Moc se o nich neví, snad jenom to, že jsou hloupí a že pokud se dostanou na denní světlo, zkamení. Slovo „zlobr“ se poprvé v češtině objevilo právě v překladu knihy Hobit, aneb Cesta tam a zase zpátky. Bylo tak přeloženo anglické slovo „troll“. Jako zlobra označujeme v češtině i populárního Shreka, ten je však v anglickém originálu „ogre“.
Balroghové
Duchové z rodu Maiar, kteří sloužili Melkorovi. Démoni ohně a stínu. V Pánu prstenů se s jedním z nich utkal Gandalf.
Nazgûlové
Prstenové přízraky. Původně lidští králové, kteří dostali od Saurona Prsteny moci a podlehli jim. Jsou neviditelní, jezdí na koních a létají na dracích. Patří k nejobávanějším Sauronovým služebníkům.
Draci
Služebníci Melkorovi, po jeho konci se vyžívali ve shromažďování a strážení pokladů. Na rozdíl od našich draků, kteří jsou zvířata, ve Středozemi jsou draci inteligentní a velice lstiví. Umí mluvit.
Předměty
Kouzelných předmětů se ve Středozemi mnoho nenachází. Nejvýraznějšími jsou:
Palantíry
Vidoucí kameny. Mají tvar koule, jsou nezničitelné, lze v nich vidět věci vzdálené v prostoru i čase nebo s jejich pomocí komunikovat s jinými palantíry. Vyrobili je v prvním věku světa elfové.
Lahvička
Dostal ji Frodo od Galadriel. Podle jejích slov je v ní „zachyceno světlo Eärendilovy hvězdy“. Lahvička září tím víc, čím větší tma je kolem.
Zrcadlo Galadriel
Široká a mělká stříbrná nádržka. Ve vodě, která se do ní naleje, se na přání Galadriel mohou zjevovat různé „věci, které byly, a věci, které jsou, i věci, které teprve mohou být“.
Silmarily
Patří do prvního věku světa, v Pánovi prstenů se neobjevují. Jde o klenoty, které vyrobil elf Fëanor. Zářily světlem dvou valinorských stromů, které osvětlovaly Valinor. Stromy zničila z příkazu Melkora pavoučice Ungoliant (s jejím potomkem Odulou se setkávají Frodo, Sam a Glum na své cestě do Mordoru). Z jejich plodů byly vytvořeny Slunce a Měsíc. Silmarily ukradl Melkor a vyprovokoval tím vzpouru elfů proti Valar i následnou válku elfů proti sobě.
Pro Lví tlapou
Nebelbrach Mechacha