Fakta
Autor: P. B. Kerr
Název: Prokletí džinů: Faraonova kletba
Další díly: Zatím nikoli, na internetu je však zmínka o díle s názvem Prokletí džinů: Šalamounova kniha
Film: Prý bude… kdy, ví jen Merlin
Anotace knihy: Oslava dvanáctých narozenin, kdy se v nás probouzí džinovská moc po mamince, nám mění život. Strýček, kterého jsme nikdy neviděli, nás zve do Londýna a do Egypta, aby nás naučil ovládat magickou moc džinů ve prospěch dobra. Životní zkouškou se pro nás stává záchrana strýčka Nimroda, kterého pohltili zlí džinové. Podaří se nám jeho záchrana? Zvládneme boj s tisíce let trvající říší zla? To předem neuhodne nikdo, ani džin…
Krátké uvedení do děje
Jak už bylo naznačeno v anotaci, příběh je o dvojčatech Filipě a Danovi, která díky tomu, že se jim zdá při narkóze stejný sen, zjistí, že po mamince zdělila džinovskou moc.
Na naléhání strýčka ze snu odjedou do Londýna a pak do Egypta, aby hledali bájné ztracené džiny. Po těch však pasou i zlí džinové, a pokud je získají, poruší se rovnováha počtu dobrých a zlých džinů. A jak jsem se naučila v angličtině, u děje se nemá prozrazovat konec, tak vám jen prozradím, že se vše hodně zkomplikuje a z Egypta se hrdinové dostanou až na severní polární kruh… Zbytek si však přečtěte. -mrknutí-
Džinové – kdo, co, kde, jak, proč a vůbec vše okolo
Co to vlastně je džin?
Džin patří do skupiny bytostí, které dokážou nějakým způsobem ovlivnit dění okolo sebe. Většina normálních smrtelníků je nazývá „šťastná náhoda“, „nešťastná náhoda“, případně „štěstí“, „neštěstí“ a dalšími jmény, které mají co dělat s náhodným uspořádáním věcí.
Celé se to má takto: existují bytosti tří skupin. První jsou andělé, jejichž podstatou je vzduch. O těch v knize není skoro zmínka, až na vysvětlení, že se starají o nebeský a vesmírný řád. Pak to jsou lidé, kteří jsou tvořeni zemí, ti by se měli starat právě o věci zemské. A nakonec džinové, jejichž základní substancí vzniku a žití je oheň. Vypadají jako normální lidé, ale ani za nic jim neškodí kouření, naopak jim velmi prospívá, milují horka a mají zvláštní schopnosti. Svou vůli mohou soustředit na nějaký úkon či předmět a věci si prostě „vykouzlí ze vzduchu“, složitěji řečeno, molekuly vzduchu (či písku nebo něčeho jiného) přimějí silou vůle změnit podstatu, a tak se vám může třeba v poušti z ničeho nic objevit hostina.
Džinové se starají o to, aby byl lidský život nevypočitatelný. Ti dobří plní přání a starají se o štěstí (resp. oni jsou jeho strůjcem), to zlí jsou naopak smůlou (takže bacha, pokud se vám stane nějaká ošklivá a podezřelá nešťastná náhoda, může v tom mít prsty džin).
To rozdělení na dobré a zlé je vlastně úplně pohádkově jednoduché. Zlé baví zlo a naschvály, ty dobré zas dobro. A tak věky věků, už od začátku světa, válčí dobré kmeny džinů s těmi zlými.
Jak se pozná džin?
Kouří váš příbuzný až přespříliš a je stále zdravý jako ryba, dokonale šarmantní a okouzlující, žijící v přepychu a krapet zimomřivý, či ještě se sklonem k schovávání starých lamp? Nebo se vám dokonce přiznal, že mu ve dvanácti letech vyrostly zuby moudrosti? Pak gratuluji, váš příbuzný bude na 90 % džin.
A co lampy?
Ano, známá pohádka o Aladinovi a jeho lampě. Z lampy mu na zavolání vyleze džin, který mu plní všechny jeho přání.
A podobně tomu je i u džinů v této knize. Do lampy se mohou buď jen podívat a zas vylétnout (nebo, jako strýček Nimrod, mohou zůstat nedopatřením v lampě uvězněni), či je může do lampy zaklet jiný džin. Pak musí čekat, dokud někdo lampu neotře, a pak mohou zase vylétnout. A dotyčnému, který je osvobodil, dluží tři přání. Ani víc, ani míň. To pak musí dotyčného doprovázet, dokud mu ta tři přání nesplní.
Džin může strávit v lampě dobu mimořádně dlouhou. Pan Rakšasas v té své zůstal, tuším, pár stovek let. Pak trpěl fobií z otevřeného prostoru. Ale nebojte se, džin to v lampě nemá tak hrozné. Může si tam vytvořit jakýkoli pokoj a dopřát si všemožný komfort. Proto třeba vlastní strýček Nimrod ve své lampě i například vířivku a plazmovou televizi. Ve skutečnosti tam džinovi nic nechybí. Jediné, co ho tam může hodně štvát, užírat a lézt na mozek, je samota.
Srovnání našeho a džinovského světa
Vzhledem k tomu, že svět náš i džinů se má nacházet na stejné planetě, rozdíl je jen v používání něčeho, co nazveme pro jednoduchost magií. My používáme hůlky, zaklínadla a kouzelné formule, ale takový džin může díky své odlišné podstatě dělat v podstatě, co se mu zlíbí, a potřebuje k tomu jen vlastní mysl. Ovšem tady nastává problém. Zatímco my si můžeme kouzlit co hrdlo ráčí třeba i na smrtelné posteli, džinové v sobě mají něco jako limit své životní síly. Čím větší kouzlo, tím víc životní síly vyčerpají a nemají ji čím doplnit. Proto své síly šetří a, pokud možno, provádí pouze kouzla nezbytná.
A na závěr…
…bych vám chtěla říct, že četba této knihy opravdu stojí za to. -úsměv- Teda pokud stojíte o příběh plný zvratů, obratů, kliček a smyček, který dopadne sice tak, jak očekáváte, ale k tomu konci se dohrabete úplně jinak, než jste si mysleli. -smích-