Čtvrtá magická recenze - Sága Trhlinové války (připravila Jane Patricia Vamos)

Napsal Kirsten Woodová (») 1. 9. 2010 v kategorii Magické světy, přečteno: 1564×

Fakta:

Autor:

Raymond Elias Feist

Název:

Sága Trhlinové války

Názvy dílů:

Mág – učedník, Mág – mistr (jedná se o jednu knihu, kterou se nakladatel rozhodl, kvůli velkému počtu stránek, rozdělit na dvě)

Stříbrný trn

Zlo v Sethanonu

Pokračování:

Odkaz Trhlinové války:

Zrada v Krondoru

Vrazi z Krondoru

Slza Bohů

Romány navazující na Ságu Trhlinové války:

Královská krev

Královský bukanýr – Crydee

Královský bukanýr – Novindus

Sága Impérium: (Trhlinové války z pohledu Tsuranů):

Dcera Impéria

Ochránce Impéria – Otrok

Ochránce Impéria – Milenec

Správa Impéria – Vrah

Správa Impéria – Císař

Legendy Trhlinové války:

Čestný nepřítel

Vražda v La Mutu

Jimmy Ručka

A další…

Nakladatel:

Wales

Překlad:

A. Kratochvílová

Marek Novák a Radek Mandovec

Mirka Polová

Krátké shrnutí obsahu trilogie Ságy Trhlinové války

Mág – učedník

V této knize z počátku sledujeme jednu hlavní dějovou linii. A to život mladého sirotka Puga a jeho nejlepšího kamaráda Tomase,  chlapců vyrůstajících v  přímořském města Crydee. Když chlapci dovrší 11ti let, jsou spolu s ostatními kluky z města bráni do učení. Tomase, pro jeho zručnost a sílu si vybere mistr šermíř, Puga si tak trochu z lítosti vybere do učení vévodův mág Kulgan. Nějaký čas strávíme s Pugem a jeho problémy s učením magie a vévodovou dcerou princeznou Carlin. V této době se dozvídáme první malé útržky systému magie podle Feista.

Jednoho dne chlapci objeví na pobřeží neznámou loď roztříštěnou o skaliska. Ještě než ji odnese příliv, stihne Pug v jejích útrobách nalézt magický svitek. Z lodi se také zachrání těžce raněný člen posádky.

Zatímco kněz Tully provede propojení vědomí s oním přeživším, mág Kulgan se pokusí prozkoumat svitek.  Vyvstane podezření, že loď vůbec nepocházela z tohoto světa, patřila jakýmsi Tsuranům, kteří pronikli na Midkemii pomocí trhliny, a zatím si tuto zemi nenápadně mapují, aby si zjistili strategické cíle k následné invazi.

A tak vévoda Borric vyráží s družinou, skládající se z mága Kulgana,obou mladíků, prince Aruthi a několika vojáku hledat pomoc do města Kondoru. Během cesty dojde k mnoha příhodám a nebezpečným situacím a nakonec jsou Pug a Tomas rozděleni.

Nyní dochází k rozdělení hlavní dějové linie.

Jedna sleduje Tomase, který zůstane oddělen od družiny v starých trpasličích chodbách. Trpaslík Dolgen se pro Tomase vrací do dolů a nalézá ho ve společnosti umírajícího draka. Ten jim po své smrti zanechá několik darů. Tomas dostane tajemnou zbroj, jíž kdysi nosil sám Valheru. Brzy zjistí, že zbroj mu propůjčuje nevídané vlastnosti, ovšem s těmito vlastnostmi přichází i něco jiného…

Druhá linie sleduje Puga a vévodovu družina na další cestě do Krondoru. Jsou nuceni zastavit u čarodějova ostrova, kde se setkávají s Macrosem černým – údajně největším čarodějem současnosti.  Družina konečně dorazí do Krondoru, ale čeká ji zklamání. Princ z Krondoru jim na přímý rozkaz krále nemůže, poskytnou pomoc. Nezbývá jim tedy, než se vydat za samotným králem do města zvaném Rillanon. Zde jim král, který evidentně nemá všech pět pohromadě, odmítá předat Západní armádu. Za nějakou dobu král dostane nenadálou zprávu o útoku a zničení několika posádek na západě, a díky silnému rozrušení konečně dává Borricovi do rukou Západní armády. Pug odjíždí spolu s Borricem do ležení. Při odvážném pokusu o prozkoumání srdce nepřátelského tábora je  Pug zajat. Následně je vyslýchán a odvezen na domovskou planetu Tsuranů – Kelewan do otroctví.

(pozn. Janie: Tato kniha je Feistovím prvním představením Midkemie. Spoustu jeho fanoušků jí považuje za zároveň jeho nejlepší.  Já osobně jsem zatím přečetla 6 jeho knih a s tímto tvrzím souhlasím.I když ostatní knihy za ní o moc nezaostávají. ;) Ráda bych se s vámi ještě podělila o slova jednoho fanouška:  „Památná premiéra Midkemie, Puga, Tomase a R. E. Feista v našich krajích. Svět Midkemie se dostává do války s podivnými cizinci, dva chlapci začínají svou cestu za velkou mocí – magickou a válečnickou a dvě kultury stojí na prahu nezvratné změny. Do toho skvělé válečné scény (obléhání Crydee), elfové a trpaslíci a další národy v klasickém, přesto však nikoliv nudném balení, ztracené tunely pod horami, šílený král, roztomilá princezna, láska i nenávist a světe div se – postavička domácího dráčka, která není trapná!!! Feist prostě namíchal skvělý koktejl, ze kterého v mnoha ohledech čerpá ještě nyní (a nejen on sám). Pokud bych na této knize ovšem měl vyzdvihnout jeden moment, byl by to úvod sledující Puga a Tomase jako malé chlapce. Krystalicky čisté a poutavě popsané přátelství, klukovské hry, první lásky a první náznaky čehosi nebezpečného v pozadí.“)

Mág – učedník

Rozhodla jsem se, že z této knihy vám neprozradím vůbec nic. Myslím si, že bych vás tak připravila o požitek ze čtení a odhalovaní děje.

Raději vám slovy R.E. Feista trochu přiblížím Tsurany a Kelewan: „Chtěl jsem, aby Kelewan byl tak nezápadní, jak jen to budu schopen udělat, tak jsem si kulturu vypůjčil z Asie, předkolumbovské Ameriky a Afriky. V Kelewanské povaze je kus samuraje, Aztéka a Zulu.“

Stříbrný Trn:

Trhlina je uzavřena a válka skončila. Na trůn usedl nový král a princ Arutha (nyní princ Krondoru) se chystá oženit se svou vyvolenou. Zdánlivě se vše zdá být v pořádku. Ovšem za severní hranicí Ostrovního království pomalu povstává temný nepřítel Murmandamus , který sjednocuje temné elfy, skřety, gobliny i četné vyvrhele lidské společnosti.

Na princově svatbě se stane neštěstí a jeho žena je otrávena šípem, jež byl určen jemu. Arutha a jeho přátelé se vydávají hledat lék, pokud ovšem nějaký existuje.

Pug mezitím začíná pátrat po původu onoho protivníka. A toto pátraní ho opět zavede na Kelewan.

Zlo v Sethanonu:

V království na téměř rok zavládl klid. Ovšem jen zdánliví. Nepřítel v ústraní nabíral síly a nyní se chystá zaútočit s obrovskou silou, podporovanou magii hadích kněží.  Jeho plány jsou však mnohem temnější než si kdokoli dokáže představit, přitom se zdá, že táhne na bezvýznamné město Sethanon.

Pug společně s Tomasem vyráží na nebezpečnou výpravu do jiných světů, aby získali informaci a posléze i schopnosti porazit hrozivého nepřítele…

(poz.n Janie: Krátké obsahy -  nechci toho moc prozradit :D)

Rozbor magie

Systém magie má Feist ve svých knihách výborně rozpracovaný. Ovšem neprozradí ho čtenáři hned. Čtenář si společně s Pugem skládá jednotlivé částečky napříč všemi knihami (a to nejen Ságy Trhlinových válek), až nakonec prozře a dalo by se říci, že je vše jasné.  Nerada bych vás připravila o skládání jednotlivých střípků a postupné pochopení jednotlivých částí, proto jsem se rozhodla, že vám některé věci zatajím a nebudu se pouštět moc do hloubky.

Magie na Midkemii:

Kněz Tully při vysvětlování pojetí magie na Midkemii:

„Každý řád zachází s určitou oblastí magie a žádné dvě nejsou stejné. Používám magii, kterou neumí používat členové jiných řádů. Ale nikdo neumí říct proč. Mágové zase využívají jiné druhy magie a jejich praktiky jsou od našich velmi odlišné. Mnohé z toho, co oni dělají, nedokážeme. Právě oni studují magii, pátrají po její podstatě a procesech, které se v ní uplatňují, ale ani oni neumějí vysvětlit, jak magie působí. Vědí jenom, jak ji použít, a předávají tyto znalosti svým studentům“

Později Kulgan vysvětluje:

„Každý, kdo se zabývá magií, musí mít ohnisko pro moc, kterou využívá. Kněží mají moc soustředit magii skrze modlitby; jejich zaříkadla jsou ve formě modliteb. Mágové používají svého těla nebo pomůcek nebo knih nebo svitků.“

Některá zaklínadla týkající se kouzelníkovy osoby, jako vzít na sebe zvířecí podobu nebo odhadovat počasí, nepotřebují vnější ohnisko. Ale zaklínadla směřující mimo čarodějovo tělo vnější ohnisko potřebují, je tedy nutné přečíst ono zaklínadlo z magického svitku nebo knihy.

V průběhu prvních dvou knih se nesetkáme s kouzelníkem ženou. Není to ovšem proto, že by ženy neměli magické schopnosti. Ženy mají magické schopnosti stejné jako muži. Většina z nich slouží v chrámu a jsou z nich kněžky. Ovšem ty které nechtějí svůj život spojit s klášterem nebo to do něj mají daleko a ani neví, že nějaký existuje, jsou nazývané čarodějnicemi a často i vyhnány ze svých rodných vsí.

Tento pohled na ženy kouzelnice se změní, krátce po ukončení Trhlinové války. Započne totiž výstavba velké univerzity magie kam budou mít přístup všichni kdož o magii projeví zájem.

Magie na Kelewanu:

I na Kelewanu je mnoho kněžích, kteří provozují slabou magii skrz své modlitby.

Pak jsou tu, ale mocní čarodějové, jimž nikdo neřekne jinak než Ctihodní. Oblékají černé kutny a jsou postaveni mimo zákon.

Na Kelewanu věří, že magie se dělí na dvě cesty, na Nižší a Vyšší magii. Drtivá většina mágu kráčí po cestě Vyšší magie. Je to z velké části pro to, že většina těch, jejichž schopnosti dosahují Nižší magie, zemřou při náročném výcviku.

Každý se u někoho projeví magické schopnosti, je okamžitě odveden do obrovského paláce, kde mají Ctihodní své shromáždění, je zbaven veškerých vzpomínek, a okamžitě se započne s jeho výcvikem. Po ukončení výcviku získá nové jméno a černý oděv, a také jsou mu vráceny všechny vzpomínky.

Srovnání magického světa  Rowling a Feista :

Rozdíly:

-Žádné hůlky ani hole

I když sem tam nějaký ten mág hůl používá, většinou mu slouží jen jako opora při chůzi nebo zbraň (pokud je z jedné strany okovaná železem).

-Žádné skrývání se před mudly

Mágové se pohybují mezi mudly úplně normálně.

Na Midkemii je jimi trošičku opovrhováno a často s nimi není moc pěkně zacházeno, ale není to pravidlo.

Na Kelewanu se naproti tomu těší mágové uznání a obdivu, mudlové jsou povinni splnit jakýkoli jejich příkaz

-Žádní magičtí tvorové

Vyjma draků, jež mají ve Feistově světě obrovskou moc a jsou na pokraji vyhynutí

Podobnosti:

-Čarovat mohou muži i ženy

-Magické schopnosti nejsou dědičné

Je pravdou, že většinou mají kouzelníci magicky nadané děti, ale není to pravidlem.

Stejně tak mívají mudlovští rodiče děti s čarodějnickými schopnostmi

-Což na Midkemii většinou nenesou příliš radostně, jelikož to znamená, že dítko nebude pokračovat v jejich řemeslu, ale buď odejde do kláštera a nebo se bude potloukat světem a studovat ty divné věci

-Naproti tomu na Kelewanu se v nich mící hrdost se smutkem, jelikož jejich dítko je počínaje dnem kdy se v něm objeví jeho schopnosti odvedeno do Shromáždění a zbaveno veškeré své minulosti a příslušnosti k rodině, už tedy není nadále synem svých rodičů, či otcem svých dětí. Dotyčný  je postaven mimo zákon a vzat do učení. Jakmile pak oblíkne hábit Ctihodného a jsou mu vráceny vzpomínky, může rodinu navštívit  ba dokonce i u ní žít, ale už k ní nepřísluší.

-Kouzlo se provádí vyřčením kouzelné formule, popřípadě zaříkáváním či soustředěním mysli.

Co říci na závěr?:

V jedné z dalších knih, která navazuje na Ságu Trhlinové války, potkáte zajímavého čaroděje-nečaroděje jménem Nakor, který všechny kouzla nazývá triky a věří, že žádna magie neexistuje. A znáte to. Na každé šprochu, pravdy trochu.

PS: Pokud byste měli zájem, tak tady je odkaz na první kapitolu Mága – učedníka.:

http://www.ulozto.cz/5617790/kapitola-prvni.doc

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel pět a dvě